>

Czy zespół jelita drażliwego to coś poważnego?

Nikt z nas nie chce, aby doskwierały my różnego rodzaju przykre dolegliwości jak biegunki czy wzdęcia. Bardzo mocno wpływają one nasz komfort, obniżając przy okazji jakość naszego życia zawodowego czy towarzyskiego. Bardzo często tego typu dolegliwości można jednak łatwo usunąć – o wiele gorzej, jeżeli problemy te nawracają i mają przewlekły charakter.

Co zrobić w takiej sytuacji? Najlepiej będzie zlokalizować źródło dolegliwości, a w tym może pomóc nam wizyta u specjalisty, czyli u gastrologa. To on pozwoli nam stwierdzić, co tak w zasadzie nam dolega, a jednym z badań, które mogą okazać się w tym niezwykle pomocne jest kolonoskopia. Nie jest to badania komfortowe, natomiast pozwala ono wykryć przyczynę naszych dolegliwości.

To właśnie tego typu badanie bardzo często prowadzi nas do wniosku, że coś jest nie tak z naszymi jelitami. W takiej sytuacji bardzo prawdopodobne, że mamy do czynienia z tak zwanym zespołem jelita drażliwego.

Jak poradzić sobie z zespołem jelita drażliwego?

Zespół jelita wrażliwego to schorzenie, w ramach którego zaburzona jest funkcjonalność naszego jelita grubego.

W sposób nieregularny dochodzi do skurczów tegoż jelita, co powoduje różnego rodzaju mniejsze dolegliwości. Na całe szczęście, schorzenie to ma dość łagodny charakter i raczej nie ma obaw o to, że coś poważniejszego może się nam stać. Ale jak poradzić sobie z takim problemem? Jako że nie są do końca znane przyczyny tego typu choroby, bardzo często nie można po prostu nic poradzić, lecz należy się do tych nieregularnych skurczów przyzwyczaić.

Niekiedy pomaga natomiast zmiana diety czy też próba zmiany trybu życia na bardziej aktywny i bezstresowy. Ważne jest jednak, aby poprawnie zdiagnozować zespół jelita drażliwego, gdyż w niektórych przypadkach łatwo jest pomylić to schorzenie ze znaczniej bardziej poważną chorobą zapalną jelit. Tymczasem zbyt późno wykryta i leczona choroba zapalna może mieć niezwykle groźne konsekwencje nie tylko dla zdrowia, lecz także dla życia dotkniętego pacjenta.