>

Gastrologia – kiedy do lekarza? Jakie są najczęstsze schorzenia?

Ból brzucha to bez wątpienia jedna z najczęstszych dolegliwości różnego rodzaju chorób przewodu pokarmowego. Leczeniem tego typu schorzeń zajmuje się lekarz-specjalista: gastrolog. Bóle brzucha występują jednak dość często i dotykają niemal każdego.

Zazwyczaj jest to jakaś niegroźna niestrawność, lecz niekiedy okazuje się, że nasze problemy mają dużo poważniejsze problemy. Kiedy więc zwrócić się do lekarza? Eksperci podpowiadają, że wystarczającym powodem ku temu jest powtarzalność objawów takich jak ból brzucha na przykład, choć mogą być to także inne dolegliwości: biegunka, bóle żołądka, wzdęcie, utrata apetytu bądź zaparcia czy problemy z przełykaniem. W związku z tym, że często bagatelizujemy tego typu objawów i wmawiamy sobie, że to przecież coś normalnego, wizyta u specjalisty może niekiedy przyjść zdecydowanie za późno.

Niektóre choroby po prostu zlekceważymy, co powoduje, że w tej pierwszej fazie niemal nie zwróćmy na nie uwagi, a do lekarza udajemy się dopiero w momencie, gdy problem się pogłębia. Gastrolog to w takim wypadku bardzo dobry wybór, jako że zajmuje się on diagnostyką oraz leczeniem różnego rodzaju schorzeń układu pokarmowego, w tym dość „popularnych” choroby refluksowej czy choroby wrzodowej, ale również bardzo poważnymi przypadkami, czyli nowotworami przewodu pokarmowego.

Czym zajmuje się gastrolog?

Objawów nie warto lekceważyć – zdecydowanie lepiej jest podjąć się profilaktycznego leczenia niż potem żałować, że się tego po prostu nie zrobiło.

Niestety dzisiaj o choroby przewodu pokarmowego jest bardzo łatwo. Nie wszyscy zwracają bowiem uwagę na to co tak w zasadzie jedzą – wciąż bardzo popularne jest jedzenie typu fast-food, które może być dla naszego układu pokarmowego bardzo niebezpieczne. Warto więc poświęcić nieco więcej uwagi temu co jemy i wprowadzić do jadłospisu także zdrowe produkty.

Oczywiście wskazany jest w tym wszystkim zdrowy rozsądek – nie musimy od razu całkowicie zmieniać swojego menu, bo nawet kosmetyczne zmiany mogą dużo zdziałać. W kwestii gastrologa pojawia się jednak jeszcze problem: wiele osób nie jest bowiem zbyt chętna na wizyty u tego specjalisty ze względu na badania jakie się wykonuje. Nie zawsze wystarczy bowiem badanie krwi czy USG jamy brzusznej – gastrolog w niektórych przypadkach może zlecić kolonoskopię, która rzeczywiście nie jest przyjemnym doświadczeniem.

Pamiętajmy jednak, że chodzi tutaj przede wszystkim o nasze zdrowie, a niekiedy nawet o życie – w związku z tym trzeba się przełamać.