>

Jakie choroby leczy gastrolog?

Stres, ciągła praca, niezdrowe odżywianie – jest wiele powodów, dla których gastrolodzy mają dziś sporo pracy. Dużo osób narzeka bowiem na różnego rodzaju problemy z żołądkiem i przewodem pokarmowym. Jest to efekt wspomnianych już czynników, które przekładają się na to, że w dzisiejszych czasach jemy niezdrowo i nieregularnie. Tymczasem jest to najszybsza droga do tego, by zmagać się z różnymi dolegliwościami dotyczącymi pracy naszego układu pokarmowego. Warto więc wiedzieć kiedy udać się do gastrologa – to bowiem właśnie ten lekarz-specjalista zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób przewodu pokarmowego. Pierwsze objawy, które wskazują nam, że coś złego dzieje się w naszym przewodzie pokarmowym to oczywiście ból brzucha. Jasne jest, że nie zawsze jest to oznaka poważniejszych kłopotów z żołądkiem czy układem pokarmowym, natomiast jeśli bóle wracają regularnie albo są nie do zniesienia to z pewnością nie należy ich lekceważyć. Podobnie ma się sprawa w przypadku innych objawów takich jak zgaga, wzdęcia, utrata apetytu, problemy z przełykaniem, bóle żołądka czy zaparcia. Niekiedy mogę one sygnalizować jedynie niestrawność, natomiast jeśli dolegają nam już od jakiegoś czasu to koniecznie należy pomyśleć o tym, aby wybrać się do gastrologa.

Schorzenia dla gastrologa – kiedy konieczna jest wizyta u lekarza?

Gastrolog zajmuje się przede wszystkim diagnostyką różnych chorób, a potem ewentualnie także ich leczeniem. Do najczęściej spotykanych dolegliwości należą:

  • wrzody żołądka,
  • choroba refluksowa,
  • choroba Leśniowskiego-Crohna,
  • niestrawność,
  • zespół jelita drażliwego,
  • zapalanie żołądka,
  • zapalenie trzustki,
  • zapalenie dróg żółciowych.

Leczenie jest z kolei zależne od stanu pacjenta oraz konkretnych dolegliwości. Lekarz gastrolog może także zlecić szereg badań, które mają na celu dokładne sprawdzenie wszystkich objawów, a specjaliście ułatwiają postawienie odpowiedniej diagnozy. To bowiem na jej podstawie można dopiero dobrać leczenie. Pamiętajmy więc o tym, by w razie problemów nie bać się wizyty u gastrologa. Niektóre badania takie jak na przykład kolonoskopia rzeczywiście nie są zbyt przyjemnym przeżyciem, natomiast wszystko to ma na celu oczywiście jak najszybszą oraz jak najlepszą reakcję na nasze problemy zdrowotne. W związku z tym nie warto bagatelizować żadnych objawów, a dobrym pomysłem jest wizyta u specjalisty w razie potrzeby. Postarajmy się także zdrowo odżywiać i pozostać aktywnym fizycznie, co z pewnością pozytywnie wpłynie na stan naszego układu pokarmowego.