>

Smartfon dla dziecka – za i przeciw

W dobie tak prężnie rozwijającego się przemysłu elektronicznego nie dziwi fakt, że dzieci dostają od swoich rodziców telefony i tablety już w bardzo wczesnym wieku. Jest to pewnego rodzaju standard i norma, zatem nie wydaje się być niczym dziwnym czy złym. Poza tym, smartfony i tablety dają dzieciom bardzo dużą dawkę rozrywki z racji tego, że oferują nie tylko oglądanie bajek, ale też granie w gry. Nie da się ukryć, że są o wiele bardziej stymulujące niż tradycyjne zabawki, co ma oczywiście pewne negatywne konsekwencje.

Nadużywanie elektroniki w młodym wieku przez dzieci może bowiem prowadzić przede wszystkim do problemów ze wzrokiem. Poza tym, przyzwyczajane one są nieustannego otrzymywania bodźców, przez co mogą później nie odnajdować przyjemności w prawdziwym życiu. Nadużywanie smartfonu może także mieć znaczny wpływ na zubożenie umiejętności interpersonalnych naszego dziecka. Może ono bowiem o wiele bardziej woleć grę na tablecie, aniżeli zabawę ze znajomymi.

Nie da się ukryć, że trudno dziś wyobrazić sobie nasze codzienne życie bez elektroniki. Powinniśmy jednak już od najmłodszych lat naszego dziecka pokazywać mu, że jest ona jedynie dodatkiem do naszego życia.

Dzieci w sieci – pozytywne aspekty

Wśród wielu negatywnych opinii na temat obecności dzieci w Internecie od najmłodszych lat, są również takie, które to wskazują na jej zalety. Przede wszystkim, Internet to niezwykła kopalnia wiedzy, z której to niewątpliwie warto korzystać.

W związku z tym, możemy zachęcić nasze dziecko do udziału w kursach online czy też oglądania instruktażowych filmików. Być może to właśnie dzięki nim odnajdą one swoją pasję – programowanie, grę na skrzypcach, żonglowanie a nawet fotografię. Nie da się ukryć, że jedną z głównych zalet samego Internetu jest jego szybkość i możliwość łączenia się z każdym zakątkiem na planecie. Może on zatem zostać wykorzystany między innymi do utrzymywania kontaktu z osobami mieszkającymi tysiące kilometrów od nas.

Dziecko ma zatem możliwość kontynuowania przyjaźni po przeprowadzce nawet jeśli miała ona miejsce na drugi koniec świata. Warto też zaznaczyć, że Internet jest świetnym źródłem wiedzy, gdy oczywiście wiemy jak właściwie z niego korzystać.