>

Jaką szkołę wybrać – prywatną czy publiczną?

Wybór przedszkola lub szkoły to bez wątpienia bardzo ważne momenty w życiu każdego rodzica i dziecka. O ile przedszkole to raczej krótkoterminowe zobowiązanie, o tyle wybór szkoły podstawowej to zadanie wymagające prawdziwego zaangażowania. Jak wiadomo obecnie nie ma problemów, aby zmieniać szkołę nawet w trakcie trwania roku szkolnego, jednak każde dziecko wie, że wiąże się to szeregiem problemów. Są nimi przede wszystkim trudności z nawiązywaniem nowych kontaktów, aklimatyzacja w nowym środowisku a także nieco inne standardy nauczycieli.

Dzieci i rodzice muszą przede wszystkim podjąć decyzję dotyczącą tego, czy szkoła ma być publiczna czy prywatna. Oba rodzaje placówek mają swoje plus i minusy, które to powinny zostać przez każdego dokładnie rozważone. Z pewnością szkoły publiczne są przede wszystkim łatwo dostępne a dodatkowo bezpłatne. Być może to właśnie dlatego są one mimo wszystko najbardziej popularne.

Co więcej, zrzeszają naprawdę różnych uczniów, przez co dziecko będzie miało do czynienia z naprawdę zróżnicowanym środowiskiem.

Wady i zalety szkół prywatnych

Szkoły prywatne to przede wszystkim dodatkowy wydatek dla rodziców. Jest to chyba ich największa wada, choć znajdą się oczywiście rodziny, dla których taki koszt nie będzie stanowił żadnego problemu. Poza tym, szkoły prywatne mogą sprawiać wrażenie nieco elitarnych, głównie przez to, że zwykle chodzą do nich dzieci z zamożnych rodzin.

Środowisko jest zatem mocno zhermetyzowane, co nie sprzyja niestety rozwojowi umiejętności interpersonalnych. Warto jednak zaznaczyć, że szkoły prywatne wyróżniają się zwykle fenomenalną infrastrukturą. To właśnie one wyposażone są w nowoczesne sprzęty oraz posiadają rozbudowane zaplecze sportowe. Poza tym, w szkołach prywatnych uczą zwykle nauczyciele o bardzo dobrym wykształceniu, których to pasją jest nauczanie innych.

Mają oni szansę wykazać się między innymi dlatego, że bardzo często w szkołach prywatnych klasy są o wiele mniej liczne. Pozwala to skupiać się nauczycielowi indywidualnie nad każdym z uczniów. Sprzyja to rozwijaniu ich talentów i pasji, które to w szkołach publicznych są czasem niedostrzegane i pomijane.