>

Czym zajmuje się gastrolog?

Czeka cię wizyta u gastrologa? Najprawdopodobniej masz więc problemy z układem pokarmowym. Wiele osób wciąż zastanawia się czym zajmuje się gastrolog. Inna nazwa jaką możemy spotkać to gastroenterolog. Lekarz ten zajmuje się przede wszystkim różnego rodzaju chorobami i schorzeniami układu pokarmowego. Jego zadaniem będzie więc leczenie między innymi takich chorób jak zgaga, wrzody czy niestrawność, ale również nowotworów. Sama gastrologia z kolei zajmuje się przede wszystkim diagnostyką oraz leczeniem wszystkich chorób układu pokarmowego.

Niestety dziś rośnie liczba osób korzystających z wiedzy gastrologa. Dzieje się tak, gdyż spora część osób odżywa się w niewłaściwy sposób, a co za tym idzie źle wpływa na swój przewód pokarmowy. Nie sprzyja temu również szybkie tempo życia czy stres – wszystko to powoduje, że często stawiamy na „śmieciowe” jedzenie, które z jednej strony jest łatwo dostępne, ale z drugiej strony nie jest zdrowe dla naszego organizmu. Tymczasem sam stres również może zaostrzyć dolegliwości związane z żołądkiem czy jelitami. Do najczęstszych objawów problemów z przewodem pokarmowym zalicza się bóle żołądka, mdłości, zaparcia, biegunki, wzdęcia, pieczenie w przełyku ale też problemy z przełykaniem oraz utratę apetytu.

Jakie badania u gastrologa?

To, jakie badanie zleci gastrolog zależy oczywiście od tego co tak w zasadzie nam dolega.

Specjalista najpierw przeprowadzi więc z pacjentem wywiad, w ramach którego wypyta o wszystkie dolegliwości, ale też na przykład o sposób odżywiania się oraz naszą dietę na co dzień. Jednym z pierwszych badań w przypadku problemów z żołądkiem może być zbadanie powłok brzusznych. W dalszej kolejności gastrolog może zlecić także wykonanie innych badań, które pomogą mu znacznie lepiej i dokładnie rozpoznać chorobę. Będą to więc na przykład badania krwi, USG jamy brzusznej, ale też gastroskopia czy kolonoskopia. Samo leczenie jest oczywiście zależne od objawów jakie odczuwa dany pacjent. Zupełnie inne zalecenia się przecież w przypadku łagodnych chorób, a zupełnie inne kroki podejmuje się w walce na przykład z nowotworem.

Jeśli jednak chodzi o te łagodne schorzenia układu pokarmowego to bardzo często leczenie polega na przyjmowaniu odpowiednich leków (na przykład antybiotyków). Istotne znaczenie ma więc profilaktyka – gastrolodzy przestrzegają więc przed nieodpowiednim odżywaniem się i promują zdrową dietę, która z pewnością pomoże uchronić się nam przed różnego rodzaju dolegliwościami układu pokarmowego.