>

Kiedy do gastrologa? Najczęściej spotykane powody wizyt

W dobie dzisiejszego świata, gdzie świat ucieka nam przez palce, bardzo często borykamy się z wieloma problemami chorobowymi. Jednym z najcięższych obszarów chorobowych jest układ pokarmowy. Najciężej go wyleczyć, a dolegliwości związane z przechodzeniem choroby nie są przyjemne, ale i długotrwałe i bolesne. Na szczęście współczesna medycyna jest już na bardzo zaawansowanym poziomie i do innych kategorii problemów jest przypisany inny specjalista. Jeśli chodzi o układ pokarmowy – najlepszy jest gastrolog. Ten odłam medycyny zajmuje się dziś najczęściej dolegliwościami żołądkowymi. Jak się jednak okazuje, kilkanaście lat temu takie problemy nie istniały, a jeśli – to borykały się z nimi jedynie jednostki. Dziś jest zupełnie inaczej, ponieważ ludzie nie dbają o to, co jedzą. Nie jest to zupełnie tylko ich wina.

Rynek rzadko oferuje nam produkty nieprzetworzone, dzięki którym można zjeść coś naprawdę zdrowego. Półki bio na sklepach straszą swoimi cenami, a sama nazwa ,,bio’’ dla wielu jest po prostu modą. Dolegliwości żołądkowe mogą także wynikać z pośpiechu w wyniku którego pokarmy dostarczane są do organizmu za szybko i zbyt pospiesznie. Powodem może być także nieumiejętnie prowadzona dieta, bez stosowania się do nawet najprostszych praktyk. Ludzie nie skupiają się na porannym jedzeniu, a w zamian za to zapychają się w drugiej połowie dnia. To wszystko po upływie odpowiedniego czasu odbije się na bólach i konieczności podjęcia leczenia. W związku z tym, że mamy dostęp do nowoczesnych technik badawczych, dobrze jest to robić. Na szczęście coraz więcej ludzi zwraca uwagę na swoje bolączki i chce się badać. Dla tych, którzy nie do końca wiedzą kiedy wybrać się do specjalisty nazywanego gastrologiem, przedstawimy szereg powodów i objawów w których warto jest o tym pomyśleć:

  • wspomniane wyżej uciążliwe bóle żołądka, które się powtarzają lub długo trwają i są nasilone;
  • zaparcia przez które ciężko jest swobodnie funkcjonować i czuć się w jakikolwiek sposób komfortowo;
  • pieczenie w przełyku lub zwyczajowo nazywana zgaga;
  • brak apetytu, który może być w rzeczywistości powodem do zmartwień przez zmiany chorobowe.

    Zwłaszcza, jeśli wcześniej problem nie był obecny;

  • Drastyczny i niewytłumaczalny spadek wagi lub niemożność w utrzymaniu jej na poziomie stabilnym;
  • Krew, która pojawiła się w stolcu;
  • Zachorowanie na zespół jelita drażliwego;
  • Wrzody żołądka lub dwunastnicy;
  • Zapalenie jelita grubego lub trzustki i szereg innych chorób lub dolegliwości.

Wizyta u gastrologa nie kojarzy się z niczym przyjemnym. Ale w istocie nie chodzi o to by była, lecz nie sprawiała dyskomfortu. W dzisiejszym świecie jest to zapewnione, dzięki zaawansowanym sprzętom i najnowszym technikom. Cała przygoda z leczeniem zawsze zaczyna się od przeprowadzenia wnikliwego wywiadu w wyniku którego lekarz decyduje się na scenariusz i drogę leczenia. W kolejnym kroku zostaniemy zapytani o zażywane leki i przebyte choroby w celu ustalenia chociażby najmniejszego prawdopodobieństwa źródła danych dolegliwości. W późniejszym etapie dokonuje się pobieżnego badania brzucha za pomocą uciskania konkretnych miejsc. Nie zawsze wykazuje to diagnozę, dlatego lekarze wspomagają się chociażby USG. Czasem jednak konieczne jest dodatkowe wykonanie badań krwi lub prób wątrobowych.