Wojciech Olejniczak

Amerykańskie naleciałości

Jest kilka państw, które dla motoryzacji i jej rozwoju uczyniły i wciąż czynią bardzo wiele. Pierwszym doskonałym przykładem są Stany Zjednoczone. Amerykanie mają na swoim koncie wielkie osiągnięcia w tej materii i bynajmniej nie powiedzieli ostatniego słowa.

Słyszymy przecież regularnie o wspaniałych innowacjach i pomysłach na auta przyszłości, które materializują się stopniowo za oceanem, a niektóre już są faktem – o czym jeszcze napiszemy. Sztandarową marką i symbolem amerykańskiej myśli motoryzacyjnej jest Ford. Odgrywał on rolę już w czasach, kiedy samochody stanowiły dobro luksusowe i na przestrzeni dekad rozwinął się do jednego z największych koncernów świata.

Nie mniej znaczący wkład mają również takie renomowane marki jak Chrysler, który również zrobił międzynarodową karierę i zyskał ogromną rzeszę sympatyków na wszystkich kontynentach. Specyficzne rozwiązania w zakresie designu i technologii „spod maski” wpłynęły na wielu innych producentów aut na świecie. Niestety kryzys ekonomiczny dość mocno podkopał pozycję amerykańskich gigantów.