>

Muflony w karkonoskim klimacie

Rzadko zastanawiamy się nad tym, skąd wzięły się zwierzęta, które zamieszkują odwiedzane przez nas lasy. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie z nich są rdzennymi mieszkańcami danych terenów. Do takiego wyjątkowego gatunku należą muflony, które zamieszkują teren Karkonoskiego Parku Narodowego. Ten charakterystyczny przedstawiciel ssaków kopytnych został sprowadzony do Polski mniej więcej sto lat temu.

Pierwotnie pochodził z terenów Sardynii i Korsyki. Na początku dwudziestego wieku bardzo popularną rozrywką były polowania, a sprowadzenie na rodzime tereny muflonów miało uczynić je jeszcze bardziej atrakcyjnymi. Dziś dba się o nie głównie ze względu na niewielką liczebność. Szacuje się, że na terenie polskich Karkonoszy żyje ich zaledwie około trzydziestu osobników.

Istotnym elementem tworzącym Karkonoski Park Narodowy jest również woda. Te rejony słyną nie tylko z górskich szczytów, ale również z istnienia licznych wodospadów i zbiorników wodnych. W Karkonoszach możemy znaleźć trzy odmienne typy występowania środowisk wodnych – wody płynące, stojące oraz torfowiska. Wiele z nich przyciąga turystów swoim malowniczym wyglądem.