Wojciech Olejniczak

Dzikowska Elżbieta

W swoim czasie Telewizja Polska zrealizowała około 300 filmów dokumentalnych o wszystkich kontynentach świata, pod tytułem „Pieprz i Wanilia”. Cieszyły się dużą popularnością i można stwierdzić, że oglądała je większość naszego społeczeństwa.

www.fundacjamarszzebry.pl

W dniu dzisiejszym, gdy programy przyrodnicze lub też dokumentalne są na wyciągnięcie ręki, na wielu kanałach telewizyjnych, tego rodzaju dokumenty nie robią już takiego wrażenia. Jednak w czasach, gdy dostęp do telewizji był ograniczony a ilość programów bardzo mała, reportaże przygotowane przez Elżbietę Dzikowską i jaj męża przybliżały nas wszystkich do zupełnie innego świata.

Podróżniczka, reżyserka, operatorka filmów dokumentalnych, z wykształcenia sinolog i historyk sztuki jest także autorką wielu książek. Wraz ze swoim mężem Tonym Halikiem, jako pierwsza polska ekipa odwiedziła ostatnią stolicę Inków Vilcabamba.

Poznała prawie wszystkie kraje Ameryki Łacińskiej i Europy, Azji. Była w miejscach bliskich i odległych a dzięki jej umiejętnościom mogliśmy być tam razem z nią.