>

Czekanowski Aleksander Piotr

Podróżnik, z wykształcenia geolog, swoje losy związał z Syberią. Ze względu na czasy, w których się urodził, to znaczy 1833 rok, dotknęło jego osobę syberyjskie zesłanie. Losy ludzkie toczą się dziwnymi czasami torami, ale najczęściej w sytuacji, w której się aktualnie znajdujemy możemy zrobić coś dla siebie, coś dobrego, co wpływa na odmianę naszej trudnej bądź, co bądź chwili.

Tak też uczynił Czekanowski. Pomimo, iż został zesłany na odległą Syberię, gdzie warunki życia były tragiczne, odnalazł się w nich dzięki swojej pasji. Odkrywał różnego rodzaju okazy przyrodnicze i je kolekcjonował.

Prowadził także obserwacje i badania geologiczne tych terenów. Jego pokaźna kolekcja skamielin zarówno roślin jak i owadów robiła wrażenie. Podróżnicy zapisują często swoje obserwacje i przemyślenia z danej chwili, aby móc później wrócić do nich wspomnieniami i aby coś ważnego nie uleciało.

Bardzo często mogę dzięki temu podzielić się ze światem swoimi wspomnieniami publikując je na łamach prasy czy też w formie książek. Tak robił też Czekanowski Aleksander, jednak jego postać mało znana jest w Polsce, po mimo jego pochodzenia, gdyż całe swoje dorosłe życie poświęcił poznawaniu Syberii.